Rönky Balázs:
Tények és tévhitek
a tojásról I.

A tojásnak kiemelten magas a fehérjetartalma, kiváló a tápértéke, tele van nélkülözhetetlen vitaminokkal és ásványi anyagokkal, és segít a betegségek megelőzésében is.
Csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, a daganatos betegségek és az időskori szembetegségek kialakulásának kockázatát is. Sok diéta kiváló eleme, hiszen növeli a teltségérzetet, cserében viszont szinte semmi szénhidrátot nem tartalmaz. Ehhez képest még nem is olyan régen a magas koleszterintartalma és a szalmonellaveszély miatt is sokan támadták ezt az élelmiszert. A napjainkban végzett kutatások azonban bebizonyították, hogy ezek tévhitek.

Hogyan válasszunk tojást a boltban?

Tudta-e hogy:
- A tojás héján mintegy 17 ezer pórus található, melyen keresztül vizet veszít a tárolás során, de felvehet idegen illatot, ízt is, ezért célszerű kartondobozban tárolni.
- A tojást a dobozba hegyes végével lefelé kell behelyezni, mert így a sárgája középen marad, és nem tapad a héjhoz.
- A tojás szobahőmérsékleten 1 nap alatt "öregszik" annyit, mint hűtőszekrényben 1 hét alatt.
- Hűtőben tárolva a vásárlás után egy hónapig sem veszít a minőségéből.
- Az 1-2 hetes tojás héja a főzés után könnyebben leszedhető, mintha friss tojást főztünk volna meg.
- A nyers vagy főtt tojás könnyen megkülönböztethető, ha az asztallapon megpörgetjük. Ha könnyen pörög, akkor főtt, ha kalimpál, akkor nyers.
- A sárgájához tapadó két fehérje rostos köteg nem fejlődő embrió, hanem a sárgáját rögzítő "jégzsinór".

Először is ne csak a tojás dobozát nézzük meg, hanem bátran nyissuk fel a dobozt, és nézzük meg magán a tojáson lévő feliratot. A tojásra bélyegzett számsorban betűk is szerepelnek, a HU magyar, a NL holland, a DE német, a PL lengyel tojást jelöl. Célszerű a HU feliratú magyar tojásokat keresni, hiszen ezek biztosan frissek, nem utaztak több ezer kilométert, és biztonságosak is, mert itthon kötelező a szalmonella elleni védőoltás az állatállományokban. A tojáson lévő számsor a mezei vásárló számára teljesen érthetetlen, ezért most bemutatjuk olvasóinknak, hogy pontosan mi mit jelent. Például: 3HU63T18/6

A számsor első számjegye az állattartási technológia kódja (ez lehet szabad tartás - 1, alternatív tartás -2, ketreces tartás - 3, ökológiai tartás - 4), majd következik az ország kódja, magyar tojás esetében (HU). Ezután jön a megyék/főváros kódja (01-től 20ig), ezt követi az állategészségügyi kerület sorszáma, majd a tojótyúk jelölése (T), az állattartótelep sorszáma, s végül a / jel után az istállók száma.

A tojás értéke
A fogyókúrák, a szénhidrátmentes diéták legjobb alapja a tojás, hiszen gyakorlatilag nem tartalmaz szénhidrátot. A tojásban lévő zsírsavak összetétele optimális, túlnyomórészt telítetlen zsírsavakat tartalmaz, ami élettanilag nélkülözhetetlen. A tojás zsírjainak összetétele és kellő mennyisége egyedülállóan tökéletesen működteti az ember emésztőrendszerét. Ezért különösen jó, ha reggelire minél gyakrabban fogyasztunk tojásételeket. Egyébként a legtöbb tojásos fogás kevesebb, mint 15 perc alatt elkészíthető.

A tojás az egyik legkitűnőbb D-vitamin-forrás, segít a csontritkulás kialakulásának megelőzésében, valamint a legkiválóbb kolinforrás, ami elősegíti az agy fejlődését, a jó memória megtartását, segít az Alzheimer-kór megelőzésében és kezelésében.

Tények és tévhitek
A tojást sok-sok éven át veszélyesnek minősítették, mint nagy koleszterol tartalmú élelmiszert, ami növeli a vér koleszterinszintjét. Napjainkban azonban a tudományos kutatók felülvizsgálták ezt a nézetet, és bebizonyították, hogy a magas koleszterinszintért a telített zsírsavak az igazi felelősök, a tojásban pedig főként telítetlen zsírsavak találhatók.

Az egyik leggyakoribb vád a tojással szemben, hogy a szalmonella miatt növeli az ételmérgezés kockázatát. A szalmonellák már 70 °C-on elpusztulnak, tehát a megsütött, megfőzött tojás már kockázat nélkül fogyasztható. Magyarországon egyébként kötelező a két legveszélyesebb szalmonella elleni vakcinázás, és a legtöbb termelő rendszeresen vizsgáltatja állatállományát.

Sokan azt állítják, hogy a tojás miatt akár az egész emberiséget fenyegető járvány (madárinfluenza) alakulhat ki. Nos, a madárinfluenza állatbetegség, a vírus átalakulása egyelőre csak feltételezés. A vírus ugyanúgy elpusztul hő hatására, mint a szalmonellabaktérium. Magyarországon nincs madárinfluenza, és a legveszélyeztetettebb távol-keleti térségben sem halt meg több ember madárinfluenzában, mint ahányan humán influenzajárvány miatt vesztették életüket.ű

/Forrás: http://termelotol.hu/tenyek-es-tevhitek-tojasrol 2010.10.06./

--------------------------------------------------------------------Dobos L.:

Tények és tévhitek a tojásról II.

A valaha kiátkozott tojást, úgy tűnik, visszafogadhatjuk kegyeinkbe. Örömhír ez a tojást kedvelők számára, akik eddig úgy tudták, ártanak egészségüknek, ha fogyasztják.

- A tojás szinte tökéletes táplálék - mondja Lisa Cimperman, a clevelandi egyetemi klinika dietetikusa.

A táplálkozástudományi szakemberek korábban kapcsolatot véltek felfedezni az étrendi koleszterin (az olyan élelmiszerekben, mint a hús, a tenger gyümölcsei, a tojás, a tejtermékek és a baromfi található koleszterin) és a vér koleszterinszintje között. A legújabb kutatások szerint azonban az étrendi koleszterin nem játszik akkora szerepet a koleszterinszint emelésében, mint azt korábban gondolták.

Egy az étkezéssel kapcsolatos meta-analízis során 224, az elmúlt 25 évben lefolytatott vizsgálat eredményeit tekintették át arizonai kutatók, és megállapították, hogy a magas koleszterinszintet a telített zsírok okozzák, az étrendi koleszterin nem vagy csak igen csekély mértékben befolyásolja a vér koleszterinszintjét.

A Harvard-egyetem kutatói több mint 117 ezer 8-14 éven át követett egészségügyi dolgozó adataira támaszkodva megállapították, hogy nincs összefüggés a tojásfogyasztás és a szív- és érrendszeri betegségek között.

A tojás egyedülálló élelmiszer, olcsó, könnyen hozzáférhető és kalóriaszegénysége mellett is kiváló, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag tápanyagforrás.

Nagyszerű forrása továbbá a kolinnak is, ez a vegyi anyag segíti elő az idegek és az izmok közötti kapcsolatot. Sok benne a lutein is, ez a korfüggő sárgafolt-degeneráció és a hályogok megelőzését segíti elő. Zsírban viszonylag szegény a tojás, és az is a telítetlen változat.

Arról, hogy mennyi tojást együnk, nincs ajánlás. Egy tojás koleszterintartalma kevesebb, mint amennyit az amerikai szívgyógyászok ajánlanak. Egy tojás kb. 213 mg koleszterint tartalmaz. Az American Heart Association ajánlása szerint több mint 300 mg koleszterin fogyasztása naponta nem ajánlott. Eszerint egy tojás naponta rendben van, azok számára, akik nem érzékenyek a koleszterinre, és megfelelő mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, alacsony zsírtartalmú tejterméket, sovány húsokat fogyaszt a napi diéta részeként. Természetesen nem mindegy, milyen formában fogyasztjuk, a szalonnás rántotta helyett jobb napi egy lágytojás teljes kiőrlésű kenyérrel.

Annak a közhiedelemnek sincs alapja, hogy a sötét héjú tojás táplálóbb. A tojás héjának színe a tyúk színével van összefüggésben.
Dobos L.
/Forrás: Informed 2007.05.09./

*B.K-T.L. 2010.12.01.