Ha szambáról hallunk, azonnal a riói karnevál buja hangulata, a félvér táncosnők, a hatalmas fejdíszek és a tollas ruhák jutnak az eszünkbe. Pedig a brazil tánc egyre több hívet szerez Magyarországon is.
Saját szambakirálynőnk is van már, Szikszai Daniellának hívják.
– Lételemem a mozgás, zene, s tánc nélkül nem tudnék élni. Szinte minden sportágban kipróbáltam magam a ritmikus sportgimnasztikától az atlétikáig s a táncok különböző válfajáig. 2005-ben belekóstoltam a capoeirába, s mivel ez is brazil eredetű, innen már csak egy kis ugrásra volt szükség, hogy a nemzeti táncukkal, a szambával is megismerkedjek. Magával ragadott a hangulat, folyamatosan fejlesztem a tudásomat itthon és külföldön – fogalmazott Daniella.
A fiatal lány mögött ma már számtalan fellépés áll, alig néhány hónapos tanulás után eljutott a németországi Coburg szambafesztiváljára, ahol legnagyobb meglepetésére mindenkit maga mögé utasított a mezőnyben, s az egyéni táncversenyben 2007-ben ő lett a szambakirálynő. Egy évvel később csapatával fesztiváldíjat nyert, tavaly az egyéni versenyben újra a dobogóra állhatott, bronzérmet szerzett. Idén is elindul a megmérettetésen.
Szikszai Daniella |
Daniella a győzelmek után hamar eldöntötte, a szambára teszi fel az életét. Tánciskolát alapított, egyre több helyre hívják őket. A csoport autentikus brazil szambát ad elő.
A tánc Brazília sűrűn lakott tengerparti településein született, rengeteg formát ölthet a vérpezsdítő karneváli látványosságtól kezdve egészen a szambadalig, ami lényegében egy nyugodt gitárjáték. Az afrobrazil vallás, a candomble hívei számára a szamba imádság, segítségével keltik életre isteneiket. A ritmusokat Európába a Nyugat-Afrikából behurcolt rabszolgák hozták. Az európaiak bűnnek tekintették a bennszülött táncokat és a hatóságok megpróbálták megakadályozni elterjedésüket, ám ez nem járt sikerrel és a szamba egyre nagyobb népszerűségnek örvendett mind a feketék, mind a fehérek körében. Az 1930-as években a szamba egy változata már a kópiákon is megjelent, Fred Astaire és Ginger Rogers első közös filmjében.
Daniella legnagyobb álma, hogy egyszer a legnagyobb szambaünnepre is eljuthasson.
Ha szamba, akkor karnevál, ha karnevál, akkor Rio de Janeiro. Itt rendezik a farsangi szezon egyik legnagyobb ünnepét, amikor Rio de Janeiro néhány napra a világ fővárosává válik, a parádén a legjobb szambaiskolák táncosai mérik össze a tudásukat.
Karneváltörténet Az első riói karnevált 1723-ban tartották, a portugál bevándorlók három napon keresztül maszkokban rohangáltak az utcákon. Álruhát is öltöttek, vízzel, sárral, liszttel öntözték egymást. 1855-ben már kocsikon vonultak a zenekarok, a gazdagok lélegzetelállító jelmezeket öltöttek. A munkásosztály tagjai 1872-ig azonban még csak meg sem nézhették a kavalkádot, később már ők is beöltözhettek. A mai felvonuláson mindegyik szambaiskola választ egy témát, melyet zenével és a kocsin táncoló fiatalok százainak mozdulataival jelenít meg. A felvonulás Rió egyik belvárosi utcáján zajlik, ahol a nézőktől a legjobb helyekért akár 50 ezer forintnak megfelelő összeget is elkérnek. kisalfold.hu |