Titkos követés, jelentgetés, rejtett fájlok, ellopott hitelkártyaszámok, ügyféladatok kiadása a rendőrségnek: áprilisban négy nagy cég is óriási adatbotrányba keveredett. A kipattanás sorrendjében a sort az Apple kezdte azzal, hogy titokban rögzíti az iPhone-tulajdonosok tartózkodási helyét, amiről persze a rendőrség is tud, és a Google folytatta, amikor kiderült róla: folyamatosan lekéri az androidos telefonok koordinátáit. A Sonytól hackerek loptak el sok tízmillió személyes adatot, a TomTom gps-gyártótól egyenesen a rendőrségig jutottak a gyorshajtók adatai. Hát szabad ilyet?
Apple: titkos konszolidáció
Enyhítő körülmények:
- A cég egy héttel a botrány után elmagyarázta, hogy nem az iPhone-osok tartózkodási helyére, hanem a wifi-hotspotok és cellák pozíciójára kíváncsi, amikor rögzíti az adatokat, amelyeket arra használ, hogy legközelebb a telefon könnyebben találjon térerőre vagy csatlakozzon a netre.
- A szolgáltatási feltételek között, amelyeket a készülék megvásárlásakor elvben mindenki elfogad, szerepel, hogy az Apple és partnerei „gyűjthetnek, felhasználhatnak és megoszthatnak pontos koordinátákat, beleértve az Apple számítógép vagy egyéb készülék valós idejű földrajzi helyzetét".
Forrás: Cnet
Google: the lesser evil
Enyhítő körülmények:
- Az androidos telefonok által rögzített adatok nem olyan könnyen hozzáférhetők, mint az Apple által begyűjtöttek.
- A Google jelmondata: „Don't be evil”.
Sony: Mi titkosítottuk
Enyhítő körülmények:
- A Sony nem élt vissza az adatokkal, csak nem vigyázott rájuk rendesen.
- Az a rootkites eset már rég a feledés homályába merült.
TomTom: Soha nem gondoltuk volna
Enyhítő körülmények:
- Az adatokat anonim módon adták oda a rendőrségnek, nem névvel-címmel.
- Nehéz pénzügyi helyzetben sok érdekes eszköz megengedett.
- A TomTom megbánó magatartást tanúsított.
/Forrás: index.hu 2011.04.30./-B.K-T.L.