2010-07-14
R
Kiállítás. Százhetven év magyar fényképészete a Nagymező utcai magyar fotográfusok házában
A Mai Manó tárlata százhetven évet ölel át, és fotótörténeti érdekességekkel is szolgál: az alkotások között megtalálhatjuk az egyik legrégibb fotótechnikai eljárással készült felvételt, egy 1860-ból származó, színezett dagerrotípiaképet éppúgy, mint a legmodernebb digitális eljárással készült fotót. A falakon láthatók mind az elmúlt évtizedek neves fotográfusainak művei, mind a régmúlt nagyjainak fényképei: megtekinthető Mai Manó 1894-ben Kossuth Lajos temetéséről készült felvétele, Klösz György budapesti látképe, Konkoly Thege Miklós és neje képmása, valamint Gróf Apponyi Albert fényképe. A tárlaton szerepel több portré, tájkép, és az élet dinamikáját tárja elénk számos fotó – maga André Kertész is képviselteti magát egy párizsi életképpel. A különféle témák modernebb feldolgozásai is helyet kaptak a kiállításon. Utóbbi kategória tartogathat néhány meglepetést is. Péchy Erzsi operettprimadonna fényképe után (a fotós: Angelo) kissé megdöbbentő Minyó Szert Károlytól a Kabóca éneke az emeleten, ám minden bizonnyal igaz, hogy egy dolog nem attól lesz értékes, hogy régi, hanem sokkal inkább attól, hogy egyedi. Felmerülhet a látogatóban, hogy a felvonultatott művekhez milyen módon kell viszonyulnunk. Fotótörténeti szempontból kell vizsgálni a tárlatot, netán kordokumentumként tekintsünk az alkotásokra, vagy a kép mint műalkotás kerüljön előtérbe?
Talán nem érdemes szétválasztani, hiszen minden egyes fotó egyaránt képviseli az alkotó egyéni látásmódját és a múlt egy pillanatát.
A kiállítás izgalmas kérdése, hogy e rejtett kincsek közül melyek válhatnak meghatározó alkotásokká a magyar fotózás történetében, melyek lehetnek majd részei vizuális kultúránknak.
Böhm Károly filozófus szerint „a szép törvényei ugyan egyetemesek, nemzetiséghez nem kötöttek, mégis formai kinyomatukat mindig nemzeti alakban, nemzeti művekben nyerik”. A magyar fotográfia kincsei olyan értékek, amelyek az európai rangsorban is előkelő helyet foglalnak el.
Ritkán Látott Képek – Válogatás a Magyar Fotográfiai Múzeum Kincseiből
Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház
július 2. – szeptember 5.
Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház
július 2. – szeptember 5.
Forrás:Magyar Hirlaponline.hu
Hrecska Renáta