Vajon a Szociális és Munkaügyi Minisztérium etette-e meg a jónépet ezzel a portálján található írással, vagy az önkormányzatoknak eszük ágában sem volt teljesíteni az SZMM csaknem hét évvel ezelőtt közzétett elvárásait? *B.Kiss-Tóth László.
*

Kilakoltatás megelőzését szolgáló szociális ellátások - háttér
A lakás elvesztése - kilakoltatás, árverezés stb. - legtöbbször valamilyen típusú adósság felhalmozódásának a következménye. A lakbér, közüzemi díjak, lakáshitelek stb. nem fizetése pedig a jövedelem hiányára vezethető vissza. ( A fizetési fegyelem elsősorban szociális és nem morális kérdés.) Emiatt az önkormányzatoknak törekedni kell, hogy az eladósodással veszélyeztetett családokat jövedelemhez juttassa. Ez két módon lehetséges:
munkavégzés elősegítése: közcélú munkavégzés felajánlása,
rendszeres szociális támogatás biztosítása: rendszeres szociális segély, rendszeres gyermekvédelmi támogatás,
krízishelyzet megelőzése (pl.: nagyobb fűtési számla): átmeneti segély.
A család általános jövedelmi helyzetének a stabilizálása mellett a lakhatáshoz kapcsolódó támogatások biztosítása:
a lakásfenntartási költségekhez történő hozzájárulás: lakásfenntartási támogatás, lakbértámogatás,
a felhalmozott tartozás rendezéséhez történő segítségnyújtás:adósságcsökkentési támogatás.
A pénzbeli ellátások mellett a szociális és gyermekjóléti szolgáltatások is hozzájárulnak a család helyzetének stabilizálásához, a lakás elvesztésének megakadályozásához:
életvezetési tanácsadás: acsaládsegítés keretében,
adósságkezelési tanácsadás,
segítségnyújtás a családok hivatalos ügyeinek intézésében: családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás keretén belül.
Mivel a szociális alapellátások biztosítása a települési önkormányzatok feladata, a kilakoltatás előtt meg kell vizsgálni, hogy az önkormányzat élt-e mindazon lehetőséggel a megelőzés érdekében, amit számára a törvények kötelezően előírnak. Abban az esetben, ha a család semmilyen segítséget nem kapott a lakhatása megőrzéséhez, akkor felvetődik az önkormányzat felelőségének a kérdése.

Rossz gyakorlat, hogy az önkormányzat csak a bírósági eljárás lezárulása után, illetve a kilakoltatáskor értesíti az illetékes családsegítő központot. Ha a hátralékok keletkezésekor jeleznék az érintettnek, hogy segítségért fordulhat a családsegítő központhoz, akkor hatékonyabb lehetne az adósságkezelési program. A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 38. § alapján a települési önkormányzat lakásfenntartási támogatást nyújthat az arra rászorulónak.

Az önkormányzati lakások kezelését végző intézmények, cégek nyilvántartásában igen hamar megjelenik a hátralékot felhalmozó lakásbérlő. A gyakorlat azt mutatja, hogy hosszú idő telik el (esetenként több év) addig, amíg sor kerül a kilakoltatásra. Ez alatt az idő alatt a településen működő családsegítő központoknak, gyermekjóléti szolgáltatóknak lehetőségük nyílik, nyílna az adósságkezelő programba bekapcsolni a hátralékosokat, amennyiben tudomást szereznek a problémáról. Természetesen nem lehet kényszeríteni senkit sem, a szolgáltatás nyújtotta segítség igénybevételére, de sok esetben (főként az idősebb korosztály körében) nincs megfelelő információ az igénybe vehető szociális szolgáltatásokról.

Változtatni kell azon a gyakorlaton, miszerint csak akkor jeleznek a lakások kezelését végző intézmények, illetve az önkormányzatok az adott családsegítő szolgálatnak, amikor már érvényes bírósági végzéssel a kilakoltatásra sor kerül. Az elégtelen információáramlás miatt későn került a családsegítő "látókörébe" a segítségre szoruló.
Kiemelt jelentőséggel bír mindez azokban az esetekben, amikor gyermeket is érint a család kilakoltatása. Mivel a lakóhely elvesztése súlyosan veszélyezteti a családban élő gyermekeket, az önkormányzatnak a család helyzetének rendezésében, együtt kellene működnie helyi gyermekjóléti szolgáltatással. Ennek az ellátásnak az önkéntes, a szociális munka eszközeivel végzett segítőmunkán kívül hatósági intézkedések foganatosítására (védelembe vételi eljárás) is lehetősége van a kiskorúak védelme érdekében, amennyiben a szülő nem működik együtt a segítő szervezetekkel, de ez csak végső esetben lehetséges, a fő cél a család helyzetének megnyugtató rendezése. 

Budapest, 2005. július 7.






Otthonmentő csapatot állít fel a Jobbik



Ma éppen egy olyan család kilakoltatására került sor, akik nem a devizahitelesek sorába tartoztak, sőt a közüzemi tartozást sem ők halmozták fel – hívta fel a figyelmet Z. Kárpát Dániel, a Jobbik országgyűlési képviselője. A politikus rámutatott, a honi jogi szabályozás miatt ma sokan ott tartanak, hogy akár egy lejárt parkolási bírság vagy egy felhalmozódott közüzemi tartozás miatt is utcára kerülhet egy egész család.

A honatya leszögezte, ilyen esetekben semmilyen segítségre nem számíthatnak a károsultak, hiszen a magyar állam semmilyen védőernyőt nem nyújt ezeknek az embereknek. A Nemzeti Eszközkezelő is éppen csak nyolcezer ingatlant képes megmenteni annak ellenére, hogy a kilakoltatási kvóta tizenkétezer ingatlan árverezését teszi lehetővé és itt minden esetben a bedőlt devizahitelek miatt árverezésre került ingatlanokról van szó, az egyéb végrehajtások nem tartoznak ebbe a körbe. Ez további drámai növekedéshez vezethet – jelentette ki Z. Kárpát.
A képviselő arról is beszélt, hogy a jogi szabályozás is hiányos, gyakran ellentmondó ilyen esetekben, hiszen például a végrehajtásról szóló értesítést – amennyiben a terhelt azt első kézbesítésre nem kapja meg, mert mondjuk gyógykezelés alatt áll, vagy éppen külföldön tartózkodik, a második kézbesítési kísérletet akkor is teljesítettnek kell tekinteni, ha az ügyfél akkor sem tudta átvenni a küldeményt.
Mindezen ismeretek fényében a Jobbik felállít egy otthonmentő segéd csapatot, akik szigorúan a törvényes kereteken belül megpróbálnak segítséget nyújtani azoknak, akik önhibájukon kívül kerültek ilyen helyzetbe. A csapat egyben szorosan együttműködik majd az alulról szerveződő, hasonló profilú civil egyesületekkel, hogy legalább néhány tucat családot megmentsenek ezekben a katasztrofális szociális időkben. Ezt muszáj megtenni, mivel a kormány intézkedései enyhén szólva is elégtelenek – mondta el Z. Kárpát Dániel.
(Forrás: Jobbik.hu - Barikád.hu 2012.04.23.)*B.Kiss-Tóth László