A DIÓ HATÁSA

AZ EMBERI SZERVEZETRE

A diófa Ázsiából származik. Hatalmas, formás lombkoronája alatt egy népes család is kényelmesen hűsölhet a forró nyári napokon. Szinte egyetlen más fa sem tudja azt az atmoszférát árasztani magából, mint a diófa.

Régebben, vidéki viszonylatban nem volt egyetlen ház sem szinte, ahol ne lett volna diófa. Szépségén kívül, természetesen igen fontos táplálék a termése, amely minden korosztály számára ajánlott.

A dió az egyik legismertebb és legtöbbet fogyasztott olajos mag. Magyarországon legtöbben süteménybe sütve fogyasztják, de igazán nyersen a legjobb az egészség szempontjából. Aki teheti, fogyasszon belőle minden nap 4-5 szemet. A benne lévő esszenciális zsírsavaknak köszönhetően rendszeres fogyasztás esetén a vérnyomását rendben tartja és megelőzi a szívproblémákat.

Jó hatású az idegrendszerre, a legyengült szervezetet táplálja, erősíti. Káliumot, kálciumot és foszfort tartalmaz, valamint B1, B2 vitamint. A legfontosabb azonban a telítetlen zsírsav tartalma, amely koleszterincsökkentő, emiatt jó hatású a keringésre.

A dió egész évben hozzáférhető fontos táplálék. Ha megszáradt már akkor egy-két percig forraljuk vízben, vagy tejben és hagyjuk utána a folyadékban tíz percig. Így visszanyeri eredeti puhaságát.

A dió hosszú ideig eltartható, ha megdarálva mélyhűtőbe tesszük. A közkedvelt almás pite rendkívül finom, ha apróra vágott dióval keverjük össze a tölteléket és még darált diót is teszünk bele. Fahéjat is adjunk hozzá és így már igazán fenséges íze lesz. Próbálja ki így a pitét.

A lekváros palacsintát is megbolondítja, ha darált dióval keverjük össze. Így a családunkat fontos tápanyaghoz is juttatjuk.

Ha valakinek a szervezetét erősíteni szeretnénk, úgy őrölt diót keverjünk össze mézzel és egy pici citromlével. Nagyon finom és tápláló.

http://www.termeszetgyogyaszat.info/adio

----------------------------------------------------------------------

A dióbél a legegészségesebb, természetes ennivaló

Ezt elsőre valószínűleg nem hiszik el nekem. Ezért a diólevél-lapra összegyűjtöttorvosi cikkekre hivatkozom. De magam is összegyűjtöttem a dióról, mint a legegészségesebb táplálékról szóló információkat.

Egészség a dióban:

A dióban nincs koleszterin!

A dió olaja igen egészséges, az ember számára esszenciális, nélkülözhetetlentöbbszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. A dióbél olajtartalma - fajtától, vizsgálati mintától függően - a légszáraz bél 50-70 %-a. Szénhidrát-tartalma viszonylag alacsony, a bél súlyának mintegy 10 %-át adja.

Fehérjetartalma jelentősebb, bár nem fehérjeforrásként fogyasztjuk, a dióbél 15-25 %-a fehérje. Ezen belül a magasabb fehérjetartalmú fajták olajtartalma alacsonyabb, és viszont.

Külön figyelmet érdemel magas vitamintartalma. A-vitaminból mintegy 70 NE, tiaminból (B1 vitamin) 480, riboflavinból (B2 vitamin) 130, niacinból (B5 vitamin) 120 mikrogramm, C-vitaminból 3 mg található 100 g dióbélben, hogy magas ásványi anyag tartalmát (foszfor, kalcium, kálium, vas) ne is említsük.

A dió olajának olajsav-összetétele:

Kaliforniai adatok szerint a dióolaj 76 %-a többszörösen telítetlen zsírsav (ebből 61 % linolsav, 15 % linolénsav), 14 %-a egyszeresen telítetlen zsírsav (szinte kizárólag olajsav), és csak 10 %-a telített zsírsav (ebből 7 % palmitinsav, 3 % sztearinsav).

A dióbél fehérjéinek összetétele:

Az esszenciális aminosavak közül a dióbél mind a 8-at tartalmazza, szinte az emberi szükséglet szerinti mennyiségben. Leucinból, izoleucinból, treoninból és valinból a napi minimum-szükségletet 100 g dióbél kielégíti. Lizinből, triptofánból, fenilalaninból pedig a napi szükséglet felét. Egyedül metionin miatt kell mást is enni, mint diót, mert abból kevesebbet tartalma

Az ábra értelmezéséhez nem kell tudni franciául.

  • A piros szín az egészségvédő olajtartalmat jelöli.
  • A sárga a bőséges, szinte teljes értékű fehérjét.
  • A kék a szénhidrátot, ami főleg poliszaharid.
  • A zöld az ásványi anyagokat, a fehér a vizet.

Szemmel látható, hogy mesterséges kémiai anyag - kiegészítő, állományjavító, ízesítő és színező anyag, amivel minden élelmiszerünket telenyomják - egyáltalán nincs a dióbélben.

A dióbél maga a természetes egészség. És megterem itthon.


Diós gyümölcssalátaMégis elsősorban azért esszük a diót, mert ízlik. Csemege, élvezeti cikk.

Hogyan fogyasszuk a diót?

  • Előételnek, magában
  • Zöldsalátában
  • Borozás közben, sajttal
  • Mézzel, csokoládéval, almával
  • Fügével, aszalt gyümölcsökkel
  • Süteményben
  • Egyszerűen, a tv, vagy a számítógép előtt
  • Vagy ha csak éhes vagy.
    A gyereknek mindenképp adj!

Szélesmetélt marhafilével

Ihatjuk italokban, fogyaszthatjuk süteményben, édességekben.
Zölddió martinibanDióval, sajttal töltött tésztaSzilvahab


Mire jó még a dió?

DióolajA dióolaj értékes étkezési olaj, kimondottan ajánlják akoleszterinszint csökkentésére!

De parfüm-alapanyag is, Giorgio Armani "Mánia" parfümjében is van.

Próbált már (tiszta, megmosott) dióhéjból teát főzni? (Népi recept Nógrád megyéből)

Kevés dióhéjon addig álljon a forralt víz, amíg a teának ízlés szerinti színe nem lesz. Kóstolja meg!

A diólevél (Juglandis folium) hivatalosan elismert gyógynövény. Antimikrobális, összehúzó hatású. Szájnyálkahártya-gyulladásra, fogínygyulladásra jó. Gyógyteaként és gyomorkeserűként is használják.

A dióbél-gerezdeket elválasztó belső válaszfal ugyancsak gyógyhatású, teában.

/Ismeretlen a cikk szerzője, Horváth István 2011.02.24-i levele/

*B.K-T.L.